Herbert Kickl kormányalakítási megbízást kapott az osztrák szövetségi elnöktől
Van der Bellen világosan kijelentette, hogy egy új kormány felállítása során az alapvető demokratikus értékek tiszteletben tartása nem kérdéses.
Albin Kurti és Isa Mustafa hajba kaptak a pozíciókon.
Egyre bizonytalanabb a koszovói kormányalakítás, a parlament csütörtöki alakuló ülésén ugyanis az októberi előrehozott választást megnyerő Önrendelkezés (Vetevendosje) jelöltjét választották meg házelnöknek, holott a korábbi megbeszélés szerint a poszt a második helyen végzett Koszovói Demokrata Szövetségnek (LDK) „járt volna”. Közel három hónapja tartottak előrehozott parlamenti választást a kis, balkáni országban, s noha a koalíciós tárgyalások már az előzetes eredmények ismeretében megkezdődtek, megállapodás azóta sem született. A vita azért alakult ki, mert mindkét fél azt szeretné, hogy az övé legyen a köztársasági elnöki szék, miután 2021-ben lejár Hashim Thaci államfő megbízatási ideje.
A parlamentnek azonban az alkotmány szerint meg kellett alakulnia, így a köztársasági elnök csütörtökre össze is hívta az ülést, amelyen a képviselők letették esküjüket, valamint megválasztották a házelnököt és öt helyettesét. Az Önrendelkezés a saját soraiból Glauk Konjufcát javasolta a parlament elnökének posztjára, és ezt a képviselők többsége, közöttük az LDK tagjai meg is szavazták. Az alakuló ülést követően azonban az LDK elnöke, Isa Mustafa korábbi kormányfő közölte: az Önrendelkezésnek nem lett volna szabad jelölnie senkit, a korábbi megállapodás szerint ugyanis a házelnök az LDK soraiból került volna ki. Az október 6-i voksolást az Albin Kurti vezette eddigi ellenzéki, ultranacionalista Önrendelkezés (Vetevendosje) nyerte meg, és a 120 tagú törvényhozásban 29 helyet szerzett. A második helyen pedig az eddig szintén ellenzéki, Isa Mustafa vezette Koszovói Demokrata Szövetség (LDK) végzett 28 mandátummal.
Az alkotmány értelmében az államfő a parlament alakuló ülése után felkéri a legtöbb mandátumot szerzett párt vezetőjét, Albin Kurtit a kormányalakításra. A megbízott politikusnak 15 napja lesz arra, hogy bemutassa kormányát, és azt a képviselőház el is fogadja. Amennyiben nem sikerül, az államfő mást bíz meg kormányalakítással. Utóbbi jelölt sikertelensége esetén pedig ismét előrehozott választást kell kiírni. A koszovói sajtó beszámolói szerint Hashim Thaci államfő már pénteken leült volna tárgyalni Albin Kurtival, és megbízta volna a kormányalakítással, Kurti pártja azonban közleményben tudatta, hogy a politikus nem tartózkodik Pristinában, így nem tud találkozni a köztársasági elnökkel. Egyes információk szerint viszont többen is látták a politikust a koszovói fővárosban pénteken, és tudni vélik, azért nem akart találkozni Hashim Thacival, mert szeretne még néhány napot nyerni a kormányalakítási tárgyalásokra, egyelőre ugyanis bizonytalan a támogatottsága.
(MTI)